Ieraugot, ka ir parādījušās dažas smalkas līnijas ap acīm, mēs sākam meklēt produktus un līdzekļus, kas varētu apturēt novecošanās pazīmes. Bet ko Jūs teiktu, ja mēs apgalvotu, ka Jūs varat padarīt ādas novecošanos daudz lēnāku, tikai veicot vienu vienkāršu rutīnu? Un tā ir pavisam vienkārša, saules aizsarglīdzekļa lietošana katru reizi pirms došanās ārā..

UV veidi un to iedarbība

Pastāv divu veidu UV stari, mēs tos saucam par UV-A un UV-B.

UV-B ir stars, kas var apdedzināt Jūsu ādu, kad pavadat pārāk daudz laika pludmalē. Kad cilvēki pirms došanās uz pludmali uzklāj sauļošanās līdzekli, viņu galvenais mērķis ir izvairīties no saules apdegumiem. Bet ir arī cits ultravioleto staru veids – UV-A, šie stari nedara acīmredzamu kaitējumu ādai. Bet tāpēc tie ir īpaši bīstami – to nodarīto kaitējumu sākumā ir grūti pamanīt. Šie stari ir iemesls, kāpēc āda noveco ātrāk, turklāt – tie var izraisīt ādas vēzi. Tāpēc ādas kopšanas līdzekļu nozarē ir izstrādāti dažādi saules aizsarglīdzekļi – vielas, kas var vai nu atstarot, vai arī absorbēt un deaktivizēt UV starus.

UV aizsargājošo līdzekļu veidi

Sauļošanās pretapdegumu krēmi var tikt uzskatīti par fiziskiem aizsarglīdzekļiem, tie darbojas kā mazi spoguļi uz Jūsu ādas virskārtas un tādejādi atspoguļo UV starus. Tie, kas šajā grupā tiek izmantoti visvairāk, ir titāna dioksīds un cinka oksīds. Tie ir vienkārši, efektīvi, taču tie var izraisīt iekaisumu, ja Jūsu ādai ir nosliece uz pūtītēm. Tie ir arī diezgan biezi, un dažreiz tie var būt redzami uz ādas pēc uzklāšanas. Otrs saules aizsarglīdzekļu veids – ķīmiskais, tas absorbē UV starus un bloķē tos tā, lai tie nekaitētu ādas šūnām. Viņus ir daudz ērtāk lietot, un tie nerada risku tiem, kam ir taukaina un pūtītēm pakļauta āda. Tomēr daudzi cilvēki ir nobijušies, ieraugot sastāvdaļu sarakstā oksibenzonu, oktinoksātu vai oktokrilēnu – tā ir loģiska reakcija, ja Jums nav ķīmijas grāda, ka kādas vielas nosaukums izklausās drausmīgi un biedējoši. Mēs neuzstājam, kura aizsarglīdzekļa veidu Jums izvēlēties. Mēs tiaki vēlamies uzsvērt, ka Jums vajadzētu valkāt sauļošanās līdzekli ārpus telpām – fizisku vai ķīmisku – atkarībā no tā, kuru Jūs vēlaties.

D vitamīns

Daži var iebilst, ka saule mums ir nepieciešama, un par to runā fakts, ka saules staru iedarbībā mēs gūstam iedegumu. Bet iedegums ir ādas veids, kā pasargāt sevi no kaitīgajiem stariem. Savukārt, kas attiecas uz D vitamīnu, tas mums tiešām ir vajadzīgs, un tas tiek sintezēts mūsu šūnās dabiski, kad tās tiek pakļautas UV stariem. Pirmkārt, mums jāsaka, ka iedegusi āda veido mazāku D vitamīna daudzumu. Otrkārt, jums nav nepieciešams sauļoties pludmalē, lai iegūtu savu daļu no šī saulainā vitamīna, piemēram, atrašanās saules gaismā 15 minūtes, aptuveni 3 reizes nedēļā ir pietiekami. Jebkura papildu iedarbība ir nevajadzīgs priekšlaicīgas novecošanās risks. 

SPF aizsarglīdzeklis nav paredzēts tikai vasarai

Jums varētu šķist, ka aizsarglīdzekļi Jums ir nepieciešama tikai tad, kad sauļojaties un baudāt brīvdienas pludmalē. Bet fakts ir tāds, ka UV stari ir visur, un pat ja laiks ir drūms un debesis apmākušās, Jūs joprojām saņemat savu daļu no novecojošanu veicinošā starojuma. Parasti ziemas periodā nevar iegūt iedegumu vai pat apdedzināties, bet tas nenozīmē, ka novecojošanu veicinošie UV-A stari neuzbrūk ādas šūnām. Atgādinām, ka aizsargāt ādas jaunību un veselību ir vieglāk nekā mēģināt to atgūt ar injekcijām un citām manipulācijām.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *